• Wspólne żeglowanie...

  Wyobraź sobie miłą, rodzinną atmosferę... znajomych, przyjaciół... z którymi dzielisz swoją pasję... Dookoła woda, biel żagli i przyjemny, lekki wiatr... Można wówczas zapomnieć o całym świecie, o problemach, o troskach. Zapraszamy! Pływaj z nami

 • Przyjemna nauka żeglowania

 • Nowe cele i nowe horyzonty

 • Wypoczynek

Stowarzyszenie "Wiatr w Żagle" im. Bartosza Kołodziejczyka, to grupa osób, przyjaciół które wraz z Bartoszem żeglowały, spędzały czas, dzieliły się ideami i pomysłami. Podczas rejsów tworząc zgrany team, dbali o dobrą atmosferę, kulturę i szanty przy ognisku, zawsze na pierwszy plan stawiając ideały żeglarskie.

Pozostając pod wrażeniem jakie jachting wywarł na nas, na nasze życie, postanowiliśmy stworzyć Stowarzyszenie, które wzięło sobie za cel rozpowszechnianie żeglarstwa, jako sposobu  na osiągnięcie jak najwyższych kompetencji  również w codziennym życiu. Staramy się przekuć żeglarskie ponadczasowe wartości: braterstwa, polegania na drugiej osobie, wzajemnej pomocy, umiejętność szybkiego reagowania, sztuki przewidywania (która w zmaganiach z wodą i wiatrem pozostaje tak nieodzowna), na radzenie sobie z codziennymi trudnościami, kłopotami, ale i radościami, które życie dostarcza nam każdego dnia.

Pomyśleliśmy sobie, że tego „ducha” wzajemnych relacji nie możemy pozostawić tylko dla siebie. Bartosz był człowiekiem pełnym radości, cieszącym się każdym dniem, ale i wytrwale dążącym do celu, nie zrażającym się trudnościami.

Dlaczego zatem w naszym Stowarzyszeniu te wartości nie miałyby grać „pierwszych skrzypiec”? Dlaczego my, którzy dobrze rozumiemy wodę, wiatr, chmury i zmienność, nie moglibyśmy przekazać tej wiedzy dalej, dlaczego nie wprowadzać innych, młodych ludzi w arkana tej wspaniałej sztuki, która, naszym zdaniem, pomaga żyć?

Ponieważ jesteśmy grupą bardzo ambitnych osób - chcemy dotrzeć do wszystkich tych, dla których żeglarstwo  nie było do tej pory szczególnie bliskie, a nawet wydaje się, że mogło być  niedostępne. Przygodę z żeglarstwem warto zacząć wcześnie, dlatego jednym z naszych celów jest organizowanie rejsów dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów. Chcemy, by młodych ludzi zarazić naszym podejściem do żeglarstwa. Przekazać im to, co w tej sztuce najistotniejsze i najpiękniejsze.

Nasz pomysł urodził się dlatego, że 28.04.2014 roku pożegnaliśmy towarzysza żeglarskiej Braci. Dla jednych wiernego kompana, dla innych przyjaciela, dla pozostałych brata i syna… Mowa o wspaniałym Człowieku, o Bartoszu. Powołując to Stowarzyszenie, pragniemy również oddać mu hołd i sprawić by pamięć o Nim pozostała z nami i towarzyszyła  w naszych żeglarskich i życiowych zmaganiach.

Bartoszowi nie udało się przeżyć życia. Los zdecydował za niego. Dlatego bardzo zależy nam, by w naszym działaniu była odrobina tej Jego pozytywnej energii, którą zawsze przynosił ze sobą i hojnie dzielił się z innymi. Postanowiliśmy w ten właśnie sposób o Nim pamiętać: pomagając innym stać się samodzielnymi i mądrymi ludźmi, którzy potrafią walczyć z przeciwnościami losu i nigdy się nie poddają…

 

Czym dokładnie się zajmujemy?

 • organizacją rejsów żeglarskich
 • współpracą z różnymi instytucjami w zakresie organizacji programów wolontariackich
 • aranżacją konkursów dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów na terenie całej Polski
 • szkoleniami żeglarskimi ze szczególnym uwzględnieniem kultywacji dobrych praktyk i etyki żeglarskiej

Cele statutowe:

 1. Wszechstronne kształtowanie umiejętności interpersonalnych, społecznych w oparciu o obyczaje, tradycje, etykę i szeroko pojęta kulturę żeglarską.
 2. Działanie na rzecz aktywizacji i rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
 3. Promocja i popieranie kultury mazurskiej i zachowanie dziedzictwa kulturowego północno-wschodnich rejonów Polski.
 4. Integracja międzynarodowa i międzykulturowa.
 5. Ochrona środowiska naturalnego i infrastruktury na terenie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Wielkich Jezior Mazurskich.

► Zobacz nasz Statut

Dlaczego żeglarstwo?

Żagle, żeglarstwo, zwłaszcza w mazurskich klimatach to nasza pasja... pomyśleliśmy, że fajnie byłoby dzielić się nią z najmłodszymi, tak aby duch i etyka żeglarstwa, jak i płynąca z żeglowania radość, prowadziły ich przez życie. Żeglarstwo bowiem łączy ze sobą wiele elementów, jakże potrzebnych w życiu:

 • umiejętność przewidywania nieoczekiwanych sytuacji i przygotowywania się na nie (obserwacja wiatru, wody, otoczenia i trwanie w gotowości na nagłą zmianę sytuacji)
 • hart ducha (sztuka nie poddawania się w trudnych sytuacjach i trwania na posterunku)
 • wewnętrzna pogoda i umiejętność cieszenia się z małych rzeczy (uśmiech to podstawa atmosfery którą sami kreujemy wśród załogi, często na wodzie, gdy otoczeni jesteśmy przez dwa ogromne żywioły - wiatr i wodę - jedyna rzecz na którą naprawdę mamy wpływ)
 • praca zespołowa - na jachcie wyjątkowo intensywnie musimy myśleć o innych załogantach, o ich potrzebach, rozterkach. Musimy umieć sobie pomagać i móc na siebie liczyć, dbać o siebie nawzajem

► DOŁĄCZ DO NAS

wydrukuj formularz i skontaktuj się z nami mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

f
Copyright 2023 - Jakub Bilski & Stowarzyszenie "Wiatr w żagle" im. Bartosza Kołodziejczyka